Všetko čo potrebujete vedieť o polypropylénovej (PP) viazacej páske
Všetko čo potrebujete vedieť o polypropylénovej (PP) viazacej páske
PP viazacia páska je termoplastový polymér vyrábaný kombináciou polypropylénových monomérov. Používa sa na rôzne účely, ale primárne na balenie spotrebného tovaru, plastových častí pre rôzne priemysly vrátane automobilového priemyslu, atď. … Polypropylén bol vynájdený v roku 1951 a jeho hlavný vynálezcovia boli Paul Hogan a Robert Banks. Polypropylén sa ako materiál stal veľmi rýchlo populárnym. Komerčná produkcia sa začala tri roky po vynájdení. Od roku 1957 jej popularita vzrastala a dnes ide o jednu z najviac vyrábaných viazacích pások na svete.
Najefektívnejší spôsob balenia s PP polypropylénovou viazacou páskou?
PP polypropylénové balenie môže byť buď manuálne alebo automatické. PP viazacia páska sa používa na balenie boxov, balíkov a paliet. Najefektívnejší a najrýchlejší spôsob balenia škatúľ je používanie automatickej alebo poloautomatickej páskovačky, ako napríklad HIPO stolný páskovač. Škatule a palety je taktiež možné baliť pomocou akumulátorovej páskovačky. S akumulátorovou páskovačkou môžete navyše baliť palety, avšak najrýchlejší spôsob balenia paliet je s vysokou pravdepodobnosťou je použitie poloautomatickej páskovačky na palety, ktorá vám umožňuje vyslať viazaciu pásku pod paletu a spojiť (zvariť) ju pomocou páskovačky. Toto je možné vykonať napríklad pomocou nášho poloautomatického páskovacieho stroja COMBO.
Aké sú vlastnosti polypropylénu?
Prvou dôležitou vlastnosťou je odolnosť voči chemikáliám. Zriedené bázy a kyseliny nereagujú s polypropylénom ľahko, čo z neho robí výbornú voľbu pri balení tekutín ako sú napríklad rôzne čistiace prostriedky, produkty prvej pomoci, atď. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je elasticita a zároveň pevnosť. Pevnosť je inžinierske označenie, ktoré je definované ako schopnosť materiálu deformovať sa bez pretrhnutia. Za tretiu vlastnosť sa považuje zachovanie tvaru. Polypropylén si zachováva svoj tvar pri krute alebo ohýbaní, a preto je oveľa odolnejší než iné materiály. Štvrtou vlastnosťou je izolácia. Keďže je vysoko odolný voči elektrine, je veľmi užitočný vo všetkých elektronických komponentoch. Piatou vlastnosťou je prenosnosť. Aj keď polypropylén môže byť priehľadný, väčšinou sa v tejto forme nevyrába. Toto je možné využiť pri úkonoch, kde zohráva prenos svetla dôležitú úlohu.
Prečo sa polypropylén používa tak často?
Polypropylén sa najčastejšie používa v priemysle. Jeho jedinečné vlastnosti a schopnosť prispôsobiť sa rôznym výrobným technikám z neho robia neoceniteľný materiál na rôzne použitia. Jeho ďalšia vlastnosť je, že ho je možné použiť ako plastový materiál alebo ako vlákno. V modernej dobe nahradil množstvo starých materiálov, hlavne v baliacom priemysle.
Aké typy polypropylénu poznáme?
Sú dostupné dva hlavné druhy polypropylénu: homopolyméry alebo kopolyméry. Kopolyméry sa ďalej rozdeľujú na blokové kopolyméry a náhodné kopolyméry. Každá kategória je vhodnejšia na iné použitie. Polypropylén je často označovaný ako „oceľ“ plastového priemyslu kvôli rôznym spôsobom, ktorými sa dá modifikovať alebo upraviť tak, aby slúžil špecifickému účelu. Toto sa väčšinou dosahuje pridaním špecifických prísad alebo spracovaním špeciálnym spôsobom. Táto prispôsobivosť je taktiež jedna z kľúčových vlastností.